MI TÖRTÉNIK, HA AZ ÉRTÉKEK MEGHALADJÁK A BÜNTETŐJOGI ÉRTÉKHATÁRT?
Ez Önnek szemben büntetőeljárás megindítását eredményezi. Ha a helyszíni mérés meghaladja a 0,25 mg/l eredményt, akkor a vezetői engedélyt a helyszínen az intézkedő rendőr elveszi. Ha az elkövető a vezetői engedélyét nem tudja (vagy nem akarja) átadni, a büntetőeljárás során a nyomozó hatóság értesíti a lakhely szerint illetékes kormányablakot, amely bejegyzi a vezetési jogosultság szünetelését az eljárás jogerős befejezéséig, és a gyanúsítottat levélben (és/vagy ügyfélkapun) értesíti, és egyben kötelezi a vezetői engedély leadására. Ezek után fújat az intézkedő rendőr hitelesített szondát, vagy viszi az intézkedés alá vontat orvosi rendelőbe vér és/vagy vizelet minta vételre. Ha a hitelesített szonda kerül megfújásra, sok esetben akár 24 órára őrizetbe veszik az elkövetőt, amíg egy ügyeletes tiszt a gyanúsítotti kihallgatást el nem végzi.
MI TÖRTÉNIK HA AZ ÉRTÉKEK NEM ÉRIK EL A BÜNCSELEKMÉNYI ÉRTÉKHATÁRT?
Ebben az esetben a zéró tolerancia jegyében, ha alkohol van a szervezetben közigazgatási bírságot szabnak ki, ami az alkoholszinttől függően törvényben meghatározott fix összeg, de vezetői engedély bevonása illetőleg járművezetéstől való eltiltásra nem kerül sor.
HOGYAN ZAJLIK A BÜNTETŐ ELJÁRÁS?
A büntető eljárás az első gyanúsítotti kihallgatással kezdődik, ahova már erősen ajánlott az ügyvédi jelenlét, ugyanis nagyon nem mindegy, hogy mi hangzik ott el, és főleg, hogy mi kerül jegyzőkönyvbe. Ha a kihallgatás egyből a légalkoholmérés után megtörténik, akkor ez nem igazán lehetséges, azonban a vallomástétel megtagadására van ilyenkor lehetőség. Tehát jobb, ha nem történik nyilatkozattétel, de ha mégis akkor sincs feltétlenül nagy baj. Ha egyből nincs kihallgatás, akkor pár napon belül írásban vagy telefonon idézést kap, és akkor meg kell jelenni a rendőrségen. Erre az alkalomra már van lehetősége ügyvédi képviseletre. Ha vérvétel volt, akkor a kihallgatásra csak akkor idézik, ha a véreredmény megérkezik az illetékes rendőrkapitányságra. Ez az elkövetéstől számított pár hét, azonban ez el is húzódhat. A gyanúsítotti kihallgatás után az ügyet a rendőrség továbbítja az ügyészségre vádemelési javaslattal, majd az ügyészség vádat emel. Ezek után kerül az ügy bíróságra, ahol rendszerint írásban végzés formájában szabnak ki büntetést. Amennyiben a végzés nem megfelelő a kézhezvételtől számított nyolc napon belül kérhető tárgyalás tartása. Ezek után a bíróság előkészítő ülést tűz ki, amin a megjelenés kötelező. A tárgyalást súlyosbítás végett egyébként az ügyész is kérheti. Ha a tárgyalást egyik fél sem kéri törvényes határidőn belül, akkor a végzés jogerőre emelkedik. Az előkészítő ülésen hozott ítélet ellen azonban fellebbezésnek van helye, ebben az esetben a járásbíróságról az ügy átkerül a megyei (fővárosi) törvényszékre. Itt zárt ülésen a felek részvétele nélkül is születhet döntés, de nyilvános ülés is kérhető.
MEDDIG TART AZ ELJÁRÁS?
Nos, az időtényező fontos szempont az ügy kimenetelét illetőleg, hiszen az eljárás főleg ügyvédi közreműködés nélkül jelentősen elhúzódhat. Nem ritka, hogy egy egyszerű megítélésű ügy is egy év alatt záródik le. Ez azért is jelentős hátrány az elkövetőre nézve, mert a vezetői engedély rendszerint az eljárás jogerős befejezéséig bevonás alatt áll. Az eljárás jogerős befejezése előtt is kérhető a vezetői engedély, erre azonban csak kivételes esetekben kerülhet sor. Ha vérvételi eredményre kell várni, az is akár egy – két hónapig is húzódhat. A gyanúsítotti kihallgatástól a vádirat, majd a végzés kézbesítéséig is több hónap eltelhet, tárgyalás tartás kérés esetén pedig további hónapokat kell várakozni a tárgyalás kitűzéséig. Ügyvédi közreműködéssel az eljárás jelentős mértékben gyorsítható, így vezetői engedélyét is hamarabb visszakaphatja. Törvényi lehetőség fennáll un. gyorsított eljárásra is, ebben az esetben akár 15 napon belül lezárulhat ügye. Ezt ügyvéd indítványozhatja, és a gyorsított eljárás egyébként is védő köteles.
MENNYI LEHET A JÁRMŰVEZETÉSTŐL ELTILTÁS?
A vezetői engedély helyszíni elvétele egy előrehozott büntetésnek tekinthető. A járművezetéstől eltiltás mértéke maximum 10 év, vagy végleges hatályú, de egy év alatti eltiltás ügyvédi közreműködés nélkül még alacsonyabb alkoholszint és jó közlekedési előélet esetében is ritka. Ha az alkoholszint a tövényi minimumot jelentősen meghaladja, akkor nem ritka a két év feletti eltiltás sem. Hatékony ügyvédi közreműködéssel az eltiltás mértéke akár egy hónapra rövidíthető.